Termopuit

Mis on termopuit?

Termotöödeldud puidu e. termopuidu valmistamiseks töödeldakse puitu üle 170 °C temperatuuril. Termotöötlus parandab puidu pehkimis- ja ilmastikukindlust ning soojusisoleerivust ja vähendab

puidu niiskuspaisumist. Kõrgel temperatuuril eraldub puidust ka vaik. Puidu vastupidavus bakteritele ja seenhaigustele suureneb. Ja peamine suur eelis tekib puidu stabiilsuses – termotöödeldud puit “mängib” niiskuse ja soojuse mõjul vähem ja aeglasemalt kui tavaline töötlemata puit.

Termopuidust valmistatud toodete kasutuskohad siseruumides on nt seinad, laed, põrandad, saunad.

Tugevus

Puidu tugevusel on otsene seos puidu tihedusega. Termotöötlus vähendab puidu tihedust ja sellega vähenevad ka tugevusomadused, kuid kaalu/tugevuse suhe jääb tegelikkuses siiski muutumatuks.

Paindetugevus
Alla 200 °C temperatuuril tehtud termotöötlus puidu paindetugevusele erilist mõju ei avalda. Termotöödeldud saematerjali ei soovitata siiski kasutada kandvates konstruktsioonides. Paindetugevuse vähenemine on otseselt seotud puidu oksakohtadega, kus tugevus on okste tõttu muust puidust väiksem.Lisaks mõjutab puidu paindetugevust ka okste liik. Surnud või osaliselt surnud oksad vähendavad puidu tugevust rohkem kui terved oksad.

Survetugevus
Termotöötlus ei vähenda puidu survetugevust. Mõju võib teatud osas olla isegi vastupidine. Piir-koormuste puhul ei ole termotöödeldud puidul sama elastsust nagu tavalisel puidul. Survetugevusele avaldab olulist mõju puidu tihedus.

Lõiketugevus
Tavapärastel termotöötlustemperatuuridel on lõiketugevuse vähenemine üsna minimaalne.

Murdumistugevus
Termotöötlus vähendab puidu murdumistugevust olenevalt töötlustemperatuurist 30–40%.

Kõvadus
Termotöötluse mõju puidu kõvadusele on vähene. Kõvadusele avaldab suuremat mõju puidu tiheduse varieerumine ja kasutatud puiduliik.

Termopuit mõõdud sort jm/€ jm/hulgihind m2/€ m2/hulgihind
Termohaab stv&stp 12x60 OV 1,45 1,38 23,75 22,62
Termohaab stv&stp 12x80 OV 1,75 1,67 24,95 23,76
Termohaab lavalaud 28x60 OV 3,10 2,92
Termohaab lavalaud 28x80 OV 3,90 3,68

Kõik hinnad sisaldavad käibemaksu.
Hulgihind kehtib alates 300 € ostust.